Advanced Media Institute
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Log in

I forgot my password

Latest topics
» linkedin start
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyThu Oct 30, 2014 3:58 pm by dorotheos

» Yearbook και Μάρκετινγκ
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptySat Aug 02, 2014 4:17 am by vasileios.petras

» Το Μάρκετινγκ στο #Retreat2014
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptySat Aug 02, 2014 4:10 am by vasileios.petras

» Συντονισμός για τα projects
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyThu Jul 24, 2014 11:31 am by Guest

» #Retreat2014
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyTue Jul 22, 2014 9:31 am by Guest

» Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyMon Jul 14, 2014 11:15 pm by Guest

» Groups και Ενώσεις στο Facebook
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyMon Jul 14, 2014 8:05 pm by sofia.iordanidou

» Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyMon Jul 14, 2014 2:34 pm by dorotheos

»  Κωδικοί Πιντερεστ ΜΠΣ
Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ EmptyMon Jul 14, 2014 3:15 am by dorotheos

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar


Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by dorotheos Wed Jun 25, 2014 12:44 am

δεν υπάρχει κωδικός ήδη η Ρ. Σκουρογιάννη είναι editor της σελίδας
Οδηγίες διαχείρισης -παραγωγής

Διατηρούμε «ζωντανές» τις σελίδες μας με συχνή ανάρτηση δημοσιεύσεων από το ΜΠΣ ή το Ινστιτούτο (αναλόγως ποια σελίδα διαχειριζόμαστε), προώθηση ενδιαφερόντων υλικών από το διαδίκτυο που έχει σχέση με αυτό που κάνουμε, απαντάμε σε σχόλια ή μηνύματα που στέλλονται ή αναρτώνται στις σελίδες. Δημιουργούμε ζωντανές αναρτήσεις με τη χρήση φωτογραφιών (υπάρχουν δωρεάν χρήσιμα εργαλεία διαμόρφωσης φωτογραφιών για το σκοπό αυτό) ή και βίντεο ή γραφικών. Να μην ξεχνάμε το κλισέ ότι μια εικόνα χίλιες λέξεις. Επίσης κάνουμε σωστή χρήση των ετικετών των γνωστών hashtag σε ΟΛΑ τα δίκτυα όταν αναρτούμε- δημοσιεύουμε – προωθούμε υλικό για συγκεκριμένο θέμα ή θεματική κλπ.

Κτίζουμε κοινό (build audience) με τη πρόσθεση (add, follow, add to circle,) ατόμων, γκρουπ, σελίδων, κοινοτήτων (google plus) , καναλιών (youtube) που ενδιαφέρουν τη σελίδα μας (ΜΜΕ, επαγγελματικές ομάδες, κανάλια, άτομα επαγγελματίες του χώρου, γνωστές εταιρίες, γκρουπς). Εξετάζουμε και πως κινούνται παρόμοιες σελίδες (το facebook έχει συγκεκριμένο εργαλείο) και διατηρούμε επαφή με τους ακόλουθους, φίλους κλπ. Προωθούμε υλικό από άτομα ή ομάδες που θέλουμε να διευρύνουμε την επαφή μας αλλά και θεωρούμε ότι θα «βοηθήσουν» είτε στη προώθηση δικών μας αναρτήσεων είτε με την αύξηση του δικού μας κοινού.

Οι σελίδες δεν πρέπει να είναι προφίλ γι αυτό όσες είναι προφίλ να μετατραπούν σε σελίδες (νομίζω μόνο το google plus αφορά αυτό).

Να εξετάσουμε τρόπους προώθησης υλικού που ήδη υπάρχει στη σελίδα που χειριζόμαστε αλλά και στη συγκέντρωση του υλικού που υπάρχει στις σελίδες (πχ youtube)

Δεν αναρτούμε υβριστικά σχόλια και άσχετες αναρτήσεις με τη σελίδα που χειριζόμαστε

Συγκεκριμένες οδηγίες για χρήση των social media στα Έργα που τρέχουν υπάρχουν στις ομάδες Ερωτηματολόγιο και #Retreat2014 στα νήματα οδηγίες για social media
Καλή αρχή και «καλά ταξίδια» στον αχανή αλλά συνάμα τρομερά ενδιαφέρον κόσμο της κοινωνικής δικτύωσης…!!Είμαι στη διάθεση σας για οτιδήποτε χρειαστείτε..!
dorotheos
dorotheos
Director

Posts : 50
Join date : 2014-05-10
Location : Ο άδρωπος εν ο τόπος τζαι ο τόπος εν ο αδρωπος

http://dorosdorotheou.blogspot.com/

Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Guest Wed Jun 25, 2014 1:30 am

Καλησπέρα.

Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά τη διαχείριση της σελίδας του Facebook:

1. Δουλειά μου είναι να ανεβάζω μόνο άρθρα και γενικά θέματα ή και να κοιτάω τα ενδεχόμενα μηνύματα και ο,τιδήποτε στέλνεται στη σελίδα? Σε περίπτωση που είναι και αυτό μέσα στις αρμοδιότητες μου θα επικοινωνώ μαζί σας κ. Δώρο για τυχός δυσκολίες από σχόλια και μηνύματα και απορίες φοιτητών και μή?

2. Τους κωδικούς τους έχετε στείλει στη Ρούλα Σκουρογιάννη? Διότι εγώ δεν έχω λάβει κάποιον κωδικό.

3. Τωρινός και άμεσος σκοπός μου είναι να προωθήσω το Retreat 2014 ή να ανεβάζω και άλλα θέματα της επικαιρότητας - χρήσιμα πάντα - για τους φοιτητές και μή?


Guest
Guest


Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Guest Wed Jun 25, 2014 1:34 am

4. Εκτός από τη σελίδα του Facebook η οποία θα δημιουργηθεί για το Ινστιτούτο θα χειριζόμαστε και τη σελίδα Facebook του ΜΠΣ?

Guest
Guest


Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by dorotheos Wed Jun 25, 2014 1:54 am


  • Στην ανάρτηση μου στην ομάδα Social media Σελίδες ΜΠΣ και Ινστιτούτου γενικές κατευθύνσεις υπάρχουν πληροφορίες για τις σελίδες. Δεν έχουν γίνει ακόμα σελίδες του Ινστιτούτου άρα χειριζόμαστε και διαχειριζόμαστε τις σελίδες του ΜΠΣ. Η διαχείριση των σελίδων εμπερικλείει όλα όσα αφορούν τη σελίδα και ναι τα σχόλια που μπαίνουν κλπ, αν υπάρχει δυσκολία ή απορίες που δεν ξέρετε να απαντήσετε επικοινωνείτε μαζί μου και το διευθετούμε. 
  • Για τα Έργα και τι πρέπει να κάνουμε έχουν αναρτηθεί οδηγίες στις ομάδες #Retreat2014 και Ερωτηματολόγιο στα νήματα οδηγίες για social media. 
  • Δεν υπάρχουν κωδικοί για την σελίδα του fb έχω κάνει τη Ρούλα editor στη σελίδα έτσι μπορεί να αναρτά και να διαχειρίζεται τη σελίδα. Εσύ στα καθήκοντα είσαι content producer άρα παράγεις υλικό (βρίσκεις, δημιουργείς κλπ) και το "πασάρεις" στη Ρούλα για να το αναρτήσει.
  •  Εχω ένα προβληματισμό που τον αναφέρω στο νήμα γενικές κατευθύνσεις αν αυτό με τον ένα να δημιουργεί και τον άλλο να αναρτά θα δουλέψει...δεν ξέρω αν θα πρέπει και οι δύο να έχουν πρόσβαση στη σελίδα..η δομή όμως του Ινστιτούτου είναι τέτοια και ας προσπαθήσουμε να δουλέψουμε με αυτή..όμως αν δούμε ότι αυτό δεν δουλεύει να το επανεξετάσουμε σύντομα και να δούμε πως προχωρούμε..(να αφήσουμε τα κύριε...Δώρος ή Δωρόθεος ότι προτιμάς είμαστε όλοι συνεργάτες εδώ  Very Happy ) 

Είμαι στη διάθεση σου για άλλες απορίες ή και βοήθεια σε οτιδήποτε
dorotheos
dorotheos
Director

Posts : 50
Join date : 2014-05-10
Location : Ο άδρωπος εν ο τόπος τζαι ο τόπος εν ο αδρωπος

http://dorosdorotheou.blogspot.com/

Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Guest Wed Jun 25, 2014 1:57 am

Οκ οπότε εγώ βρίσκω υλικό και το στέλνω στη Ρούλα και εκείνη ως editor διαχειρίζεται τη σελίδα.
Ευχαριστώ πολύ.

Guest
Guest


Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Guest Mon Jul 14, 2014 5:17 am

Καλησπέρα Δώρο,

Έχω μία απορία σε σχέση με το χθεσινό email που μας έστειλες. Επειδή δεν κατάλαβα καλά, θέλεις να ανεβάζουμε στο dropbox όσα post αναρτούμε;

Guest
Guest


Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by dorotheos Mon Jul 14, 2014 12:41 pm

Ναι, θεωρώ χρήσιμο να τηρούμε ένα αρχείο με τις αναρτήσεις μας. Μπορούμε να διαχωρίσουμε το φάκελο σε υποενότητες όπως πχ. retreat, ΜΠΣ κλπ. Τι λέτε;;
dorotheos
dorotheos
Director

Posts : 50
Join date : 2014-05-10
Location : Ο άδρωπος εν ο τόπος τζαι ο τόπος εν ο αδρωπος

http://dorosdorotheou.blogspot.com/

Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Guest Mon Jul 14, 2014 10:03 pm

Καλημέρα.

Ούτως ή άλλως τα κρατάμε ήδη σε αρχείο όσα αναρτώνται και όσα δεν, οπότε απλά θα ανεβάζουμε όσα αναρτώνται στο dropbox. Οκ.

Guest
Guest


Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Guest Mon Jul 14, 2014 11:15 pm

Και μόλις ενημερώθηκε πλήρως για τα μέχρι τώρα posts. Ό,τι θέλετε θα το βρείτε στο dropbox!

Guest
Guest


Back to top Go down

Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ Empty Re: Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum