Advanced Media Institute
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Log in

I forgot my password

Latest topics
» linkedin start
Συντονισμός για τα projects EmptyThu Oct 30, 2014 3:58 pm by dorotheos

» Yearbook και Μάρκετινγκ
Συντονισμός για τα projects EmptySat Aug 02, 2014 4:17 am by vasileios.petras

» Το Μάρκετινγκ στο #Retreat2014
Συντονισμός για τα projects EmptySat Aug 02, 2014 4:10 am by vasileios.petras

» Συντονισμός για τα projects
Συντονισμός για τα projects EmptyThu Jul 24, 2014 11:31 am by Guest

» #Retreat2014
Συντονισμός για τα projects EmptyTue Jul 22, 2014 9:31 am by Guest

» Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ
Συντονισμός για τα projects EmptyMon Jul 14, 2014 11:15 pm by Guest

» Groups και Ενώσεις στο Facebook
Συντονισμός για τα projects EmptyMon Jul 14, 2014 8:05 pm by sofia.iordanidou

» Κωδικοί- οδηγίες χρήσης σελίδων ΜΠΣ
Συντονισμός για τα projects EmptyMon Jul 14, 2014 2:34 pm by dorotheos

»  Κωδικοί Πιντερεστ ΜΠΣ
Συντονισμός για τα projects EmptyMon Jul 14, 2014 3:15 am by dorotheos

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar


Συντονισμός για τα projects

3 posters

Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Fri Jun 13, 2014 9:20 am

Καλησπέρα ladies!

Μια σύντομη ενημέρωση για το τι έγινε μέχρι τώρα και τι μας "έρχεται".

Θα έχετε ήδη δει ένα ερωτηματολόγιο να κυκλοφορεί σε social media, εδώ, στο trello (όσες δεν πήρατε πρόσκληση για εγγραφή, παρακαλώ να μου το πείτε άμεσα). Στο ερωτηματολόγιο συμμετείχαμε στην ετοιμασία ενός σύντομου δελτίου Τύπου που το συνοδεύει. Επίσης, έστειλα (μόνο εγώ έχω πρόσβαση στο jour.com@ouc.ac.cy προς το παρόν) το ερωτηματολόγιο με το δελτίο Τύπου στη λίστα αποδεκτών μας για να μαζέψουμε όσο το δυνατό περισσότερες απαντήσεις. Όταν βρείτε λίγο χρόνο, κάντε share το ερωτηματολόγιο στις σελίδες σας στα social media και προωθήστε το σε αποδέκτες που θεωρείτε ότι μπορούν να συμβάλουν.

Ορμώμενη από τις λίστες αποδεκτών, θα θυμάστε ότι ένα από τα καθήκοντά μας ως γραφείο Τύπου είναι ο έλεγχος και η επιβεβαίωση των στοιχείων της τεράστιας λίστας με emails που έχουμε. Θα χρειαστεί να γίνουν τηλεφωνήματα και γενικότερα κάποιου είδους επικοινωνία για επιβεβαίωση αυτών των στοιχείων. Για τα τηλεφωνήματα έχουμε στη διάθεσή μας το γραφείο της κα Ιορδανίδου (μετά από συνεννόηση μαζί της φυσικά). Επομένως, θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι από Λευκωσία για να αναλάβει αυτό το κομμάτι.

Η Γεωργία θα δουλέψει μαζί μου στην ταξινόμηση του Αρχείου. Θα σε ενημερώσω σύντομα πότε θα αρχίσουμε και πώς θα δουλέψουμε Γεωργία.

Η Χριστίνα θα αναλάβει να γράψει το πρώτο ενημερωτικό δελτίο Τύπου για το Retreat2014, με τη δική μου βοήθεια -αν την χρειαστεί. Περισσότερα στοιχεία και σημεία για το τι θα περιλαμβάνει το δελτίο Τύπου θα έχεις σύντομα Χριστίνα.

Μέσα στο ΣΚ θα έχουμε τις τελικές αρμοδιότητές μας για το Retreat2014, για τις οποίες θα συντονιστούμε ανάλογα. Μέχρι τότε, είμαι στη διάθεσή σας, μέσω email, pm, facebook, forum κτλ για διευκρινήσεις, απορίες, σχόλια, προτάσεις.  Very Happy

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by christina.charalambous Sat Jun 14, 2014 2:45 am

Χαιρετώ την ομάδα.

Μαργαρίτα μου, εννοείται ότι θα χρειαστώ βοήθεια. Περιμένω στοιχεία λοιπόν για να οργανωθώ και να σε ενοχλήσω φυσικά Very Happy 

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω αν αντιμετωπίζετε και οι υπόλοιπες το ίδιο πρόβλημα, αλλά εγώ δεν μπορώ να δω την ελληνική βιβλιογραφία στα links που βρίσκονται στο Υποστηρικτικό Υλικό που ανέβασε η κ. Ιορδανίδου.
Αναφέρει μου συνεχώς το Not Found.

christina.charalambous

Posts : 1
Join date : 2014-05-10

http://apky-christinacharalambous.blogspot.com/

Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Sat Jun 14, 2014 2:54 am

Είμαι σίγουρη ότι δεν θα χρειαστείς ιδιαίτερη βοήθεια Χριστίνα...ίσως στην πρώτη πρόταση μόνο  Wink 

Όποια έχει πρόβλημα με τη βιβλιογραφία μπορείτε να μου στείλετε ένα email και να σας στείλω αυτά που χρειάζεστε.

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by sofia.iordanidou Sat Jun 14, 2014 3:09 am

Μαργαρίτα, σ' ευχαριστώ για την προθυμία σου να στείλεις τη βιβλιογραφία, αλλά καλό θα ήταν να λυθεί όποιο πρόβλημα υπάρχει, με τρόπο που να μπορούν να βλέπουν όλοι όλα.

Πάντως, σύμφωνα με τα αρχεία μου, έχει αναρτηθεί όλο το υλικό σε όλες τις ομάδες.
sofia.iordanidou
sofia.iordanidou
Admin

Posts : 98
Join date : 2014-05-09
Age : 64
Location : Λευκωσία- Αθήνα - Θεσσαλονίκη

http://www.siordanidou.gr

Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Sat Jun 14, 2014 3:54 am

Έχει αναρτηθεί το υλικό, αλλά η Χριστίνα έχει δίκαιο κα Ιορδανίδου. Στη βιβλιογραφία για το Γραφείο Τύπου τα ακόλουθα δεν οδηγούν πουθενά:
Βασ. - Περ. Μουρδουκούτας: «Εγχειρίδιο Τέχνη και Τεχνική της Επικοινωνίας», ενότητα για “Πρόγραμμα δημοσιότητας” https://db.tt/H8tOE1IP

Ξύγγη Μ. (2012), Δημόσιες Σχέσεις, Προπομπός (κεφάλαιο 9)
https://db.tt/hgkJRcG1

Baskin O., Aronoff C., Lattimore D., (2001), Δημόσιες Σχέσεις. Το επάγγελμα και η άσκησή του, Παπαζήσης (κεφάλαιο 10)

Mathews R., Watts W. (2008), What's your story: Storytelling to Move Markets, Audiences, people and Brands, FT Press
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2064084/whats%20your%20story_chapter%201_5-16.pdf

Ένα από αυτά μάλιστα δεν έχει καθόλου σύνδεσμο. Στα υπόλοιπα 3 το link βγάζει το μήνυμα Not found.

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Mon Jun 16, 2014 12:08 am

Καλημέρα σε όλους!

Επανέρχομαι για το θέμα της βιβλιογραφίας. Λύθηκε (πιστεύω) το πρόβλημα και έχω ανεβάσει τα αρχεία στο https://www.dropbox.com/home/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%20%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85 του Ινστιτούτου.

Υπενθυμίζω ότι τα στοιχεία για το dropbox βρίσκονται https://advancedmediainst.forumgreek.com/t28-dropbox-account.

Πιστεύω ότι τώρα θα είναι όλα εντάξει με τη βιβλιογραφία. Αν όχι, μου λέτε.

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Wed Jun 18, 2014 9:44 am

Καλησπέρα ladies,

Μια σύντομη ενημέρωση για όσα κάναμε από την προηγούμενη φορά που μιλήσαμε:

Η Χριστίνα ήδη γράφει το 1ο δελτίο Τύπου για το #Retreat2014 και δεσμεύτηκε (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για μας στην Κύπρο  Wink ) ότι θα δώσει ένα πρώτο draft μέχρι την Παρασκευή, 19 Ιουνίου. Στόχος είναι το πρώτο δελτίο να σταλεί μαζί με τις ερωτήσεις-απαντήσεις μέχρι το τέλος του μήνα. Επομένως, είμαστε εντός χρονοδιαγραμμάτων.

Το #Retreat2014 είναι ένα μεγάλο project και ως γραφείο Τύπου έχουμε πρωταγωνιστικό ρόλο. Άρα εφαρμόζουμε τις κατασκοπευτικές μας τεχνικές, έχουμε τις κεραίες μας ανοιχτές και είμαστε σε ετοιμότητα να ανταποκριθούμε άμεσα στα διάφορα υπό-έργα. Να αποδείξουμε ότι δίκαια ο Μάνος μας χαρακτηρίζει CIA! Wink

Η Μαρία Ιωάννου ενημερώθηκε ήδη για τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε για το κομμάτι της ενημέρωσης και επικαιροποίησης της τεραστιο-τεράστιας λίστας αποδεκτών μας. Θα γίνει ένα πρώτο ξεκαθάρισμα και θα ακολουθήσει τηλεφωνική επικοινωνία για επιβεβαίωση στοιχείων. Το χρονικό περιθώριο που θέσαμε είναι το τέλος του καλοκαιριού.

Γεωργία μου, δεν σε ξέχασα, θα έχεις σύντομα νέα μου για να αρχίσουμε να δουλεύουμε με το Αρχείο.

Η υποφαινόμενη ετοίμασε δελτίο Τύπου που συνοδεύει την αποστολή του ερωτηματολογίου για την έρευνα για το Πρόγραμμα. Θερμή παράκλησή μου, να προωθήσουμε όλες στις προσωπικές μας σελίδες στα social media το ερωτηματολόγιο, αλλά και μέσω emails κτλ, για να συμβάλουμε στη συλλογή περισσότερων απαντήσεων.

Ήδη επικοινώνησα με τον κ. Χατζηθωμά και τον Μάνο για να εξετάσουμε τρόπους ή πιθανά software που θα μας χρειαστούν για την αποστολή των ενημερώσεών μας. Η εισήγησή του είναι όπως συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε το mailchimp (πρόγραμμα που χρησιμοποιείται από το περσινό #Retreat2013 για την αποστολή newsletters). Είμαι ήδη στο στάδιο να μάθω πώς ακριβώς δουλεύει για να το αξιοποίησουμε τα μέγιστα!

Θα ήθελα, τέλος, τη γνώμη σας σχετικά με το τι software πιστεύεται ότι θα χρειαστούμε για την καλύτερη οργάνωση του γραφείου Τύπου. Θα χρειαστούμε σίγουρα ένα για την ταξινόμηση και τη διατήρηση του Αρχείου μας. Έχετε κάποιο πρόγραμμα υπόψη σας; Με βάση τις υποχρεώσεις που ήδη ανάρτησα σε προηγούμενο post, πιστεύετε ότι θα χρειαστούμε κάτι άλλο; Περιμένω σκέψεις και ιδέες. Smile 

Εννοείται ότι παράλληλα, παρόλο που η καθεμία μας δουλεύει ήδη σε κάποιο project, ανάλογα με τις αναθέσεις που θα μας κάνουν οι project managers, Μάνος και Δώρος, θα αναλαμβάνουμε άλλα μικρά και ενδιαφέροντα!!!

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Thu Jul 17, 2014 1:52 am

Καλησπέρα κορίτσια!

Απολογούμαι για τη "σιωπή" (δημόσια τουλάχιστον, αφού τα λέμε μεταξύ μας) μου τις τελευταίες μέρες, αλλά προέκυψαν πολλά για τα οποία δουλέψαμε όλες σε κάποιο βαθμό.

Ένα σύντομο update λοιπόν: Η Μαρία, που είχε αναλάβει το δύσκολο έργο με τις λίστες, κατάφερε να ξεκαθαρίσει αρκετά από τα emails που είχαμε στη λίστα αποδεκτών. Εν τω μεταξύ, προσθέσαμε κι άλλους αποδέκτες που μας έδωσαν συμφοιτητές μας, με τη βοήθεια της Χριστίνας και της Γεωργίας.

Επίσης, η Γεωργία ετοίμασε ένα κείμενο για τη συμμετοχή των νεοεισερχόμενων στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του Προγράμματος και εγώ το ετοιμάζω σε μορφή newsletter από το mailchimp για να σταλεί εντός των ημερών.

Άφησα τελευταίο το Retreat, διότι εκεί κάναμε διάφορα. Η Χριστίνα ετοίμασε το 1ο δελτίο τύπου-πρόσκληση, το οποίο στάληκε. Στη συνέχεια, ετοίμασα το 2ο δελτίο τύπου που περιελάμβανε λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο, τις μεταφορές κτλ, καθώς επίσης και το έντυπο συμμετοχής. Ήδη μαζεύω τις συμμετοχές και η προσπάθεια θα συνεχιστεί και τις επόμενες μέρες. Στο πλαίσιο του Retreat, αποφασίστηκε ότι θα δημιουργηθεί ένα yearbook, με υλικό (κείμενα και φωτογραφίες) που θα μας στείλουν τα παιδιά που ήδη αποφοίτησαν. Είναι μια πρωτοποριακή ιδέα για τα κυπριακά και ελλαδικά δεδομένα και σίγουρα θα αφήσει θετική αίσθηση στους συμμετέχοντες. Για το yearbook, στο παρόν στάδιο θα δουλέψουμε η Χριστίνα κι εγώ (μέχρι να παραστεί ανάγκη, οπότε και θα εμπλακείτε και τα άλλα δύο κορίτσια). Ήδη ετοίμασε η Χριστίνα μια πρώτη επιστολή-κάλεσμα στους αποφοίτους, ώστε να μας ετοιμάσουν υλικό. Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τις άλλες ομάδες που εμπλέκονται (Δημιουργικό, Μάρκετινγκ, Δημοσιογραφία, Social Media, Διαφήμιση) για τον συντονισμό του έργου.

Πως προχωρούμε: Παράλληλα με τα έργα στα οποία ήδη δουλεύουμε έχουμε να ολοκληρώσουμε μία από τις μεγάλες μας αποστολές, την κατηγοριοποίηση και την επιβεβαίωση των λιστών με τους αποδέκτες. Αφού αφαιρέσαμε αρκετά από τα emails, θα μοιραστούμε τις κατηγορίες που ετοίμασα σε συνεννόηση με την κα Ιορδανίδου και θα χωρίσουμε τα emails. Ο όγκος είναι τεράστιος και γι' αυτό θα χρειαστεί η συμβολή όλων μας, παρόλο που μπορεί κάποια να δουλεύει και σε άλλο project. Θα ενημερωθείτε σύντομα ποιο κομμάτι θα αναλάβει η καθεμία.

Καταφέραμε να μαζέψουμε αρκετό υλικό για το άλλο μεγάλο έργο μας, το Αρχείο. Στη δημιουργία του Αρχείου θα δουλέψουμε κυρίως η Γεωργία κι εγώ, χωρίς να σημαίνει ότι αν παραστεί ανάγκη δεν θα συμβάλουν και η Μαρία με τη Χριστίνα. Να μην ξεχνάμε ότι το Αρχείο δεν θα είναι κάτι στατικό, θα ανενεώνεται συνεχώς, ενώ θα έχουμε τη δυνατότητα να προσθέτουμε υλικό στις κατηγορίες που θα δημιουργήσουμε. Γεωργία, θα πρέπει να σκεφτούμε έναν τρόπο να σου δίνω υλικό για να δουλεύεις (ίσως wetransfer ή dropbox) και ίσως να πρέπει να δημιουργήσουμε ένα dropbox για να ανεβάζουμε ότι ετοιμάζει η καθεμία για να τα μαζεύω εγώ στον σκληρό δίσκο.

Παράλληλα, συμβάλλουμε στο κομμάτι που μας αναλογεί και στα άλλα projects. Όταν χρειάζονται τη βοήθειά μας, θα σας ενημερώνω.

Ό,τι χρειάζεστε, μπορείτε να το αναφέρετε εδώ, και μέσα από συζήτηση θα βρίσκουμε την άκρη.  Very Happy 

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by manos.takas Thu Jul 17, 2014 2:55 am

Μπράβο στις κυρίες! Πολύ καλή δουλειά!!!
manos.takas
manos.takas
3rd

Posts : 67
Join date : 2014-05-09
Age : 46
Location : Πατρίδα μας η Γη

Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Thu Jul 24, 2014 10:55 am

Καλησπέρα!
Μαργαρίτα δουλεύοντας στην κατηγοριοποίηση των λιστών θα ήθελα να ζητήσω τις πιο κάτω διευκρινίσεις:
1. Οι δημοσιογραφικές ενώσεις σε ποια ομάδα εντάσσονται;
2. Στη γενική λίστα υπάρχουν πάρα πολλά ονόματα επαφών των οποίων δεν διευκρινίζεται η ιδιότητά τους. Κάποια προσπαθώ να εντοπίσω μέσω διαδικτύου αλλά αρκετά είναι δύσκολο. Αυτά θα τα επισυνάψουμε σε ένα ξεχωριστό αρχείο; (Το ίδιο παρατηρείται και με email- χωρίς όνομα ή ιδιότητα).
Θεωρώ επίσης σημαντικό να συνεχίσουμε εδώ ένα διάλογο σχετικά με την κατηγοριοποίηση των επαφών για να ακολουθούμε όλες τις ίδιες οδηγίες.

Ευχαριστώ

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Guest Thu Jul 24, 2014 11:31 am

Καλησπέρα Γεωργία,
1. Οι δημοσιογραφικές ενώσεις θα μπουν μαζί με τα ειδησεογραφικά πρακτορεία (στο excel που θα ετοιμάσω εγώ με τα κοινά για Ελλάδα και Κύπρο).
2. Όσα ονόματα δεν μπορούμε να εντοπίσουμε την ιδιότητά του, τα μαζεύουμε σε ένα ξεχωριστό αρχείο (μαζί με την πρώτη στήλη από τη μεγάλη λίστα για να ξέρουμε ποιος μας τα έδωσε για να τον "ενοχλήσουμε" να μας βοηθήσει). Θα έλεγα στο ίδιο αρχείο να μπουν και τα emails που δεν έχουν ιδιότητα ή όνομα.

Ήδη θα επικοινωνήσω με κάποια από τα άτομα που μας έδωσαν επαφές για να συμπληρώσουν όσα περισσότερα στοιχεία μπορούν.

Για όποια άλλη βοήθεια, συμφωνώ ότι είναι προτιμότερο να συνεχίσουμε με αναρτήσεις εδώ και για καλύτερη οργάνωση και γιατί μπορούμε να λύσουμε η μία τις απορίες της άλλης

Guest
Guest


Back to top Go down

Συντονισμός για τα projects Empty Re: Συντονισμός για τα projects

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum